Motto szkoły

"Nie zapomnij, szkoło, tej prawdy najprostszej, że dziecku trzeba miłości, miłości, miłości"

Kornel Makuszyńskii

KILKA PROPOZYCJI NA WSPÓLNE SPĘDZENIE CZASU Z DZIECKIEM

    2014-02-19-psycholog-radzi-czas-wspolny   "Życie, zabiegane życie....", tak brzmią słowa jednej ze znanych polskich piosenek, jakże wymowne w czasach, w których żyjemy.

         Obecnie naszą największą bolączką jest chroniczny brak czasu. Czyż nie jest tak, że wstając rano, jesteśmy.... już spóźnieni? W natłoku obowiązków zarówno domowych, jak i zawodowych zapominamy o tym co najważniejsze - wspólnym spędzaniu czasu z naszymi dziećmi.

     Oto kilka propozycji, które warto wprowadzić w codzienne życie:

 

 

1.Wspólne posiłki

Większość z nas wie, jak ważne jest zasiadanie do wspólnego posiłku i jak istotne jest pielęgnowanie tej tradycji. Niestety jeszcze większa część z nas przyznaje, że z różnych względów tego nie robi. Odpowiedź na pytanie: Dlaczego?, już znamy. Korzyści płynących ze wspólnego posiłku jest wiele. Oto kilka z nich: poczucie bezpieczeństwa, wzmacnianie i budowanie relacji rodzinnych, wspomaganie rozwoju dzieci, rozmowy "twarzą w twarz", okazja do poznania problemów najbliższych nam osób, szybka reakcja na potencjalne problemy w razie niepokojących sygnałów.

2.Rodzinne gotowanie

Skoro zdecydowaliśmy się razem jeść, to może tym razem coś wspólnie ugotujmy. Rodzinne gotowanie np. przygotowanie pizzy czy też gofrów, może być okazją do szampańskiej zabawy. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa podczas wykonywania poszczególnych czynności. Szczególną uwagę zwróćmy więc na ostre narzędzia, gorące garnki i brytfanki, urządzenia, które należy wyłączyć (np.: mikser), odwróćmy uchwyty patelni i rondli a przede wszystkim często i dokładnie myjmy ręce.

3.Twórcze zabawy

Nic tak nie integruje, jak wspólna zabawa. Propozycji jest wiele, oto niektóre z nich: łamigłówki, kalambury, teatrzyki, gry planszowe, składanie modeli, samodzielne wykonanie biżuterii czy zaprojektowanie kreacji, opowiadanie dowcipów. Kreatywność i twórcze podejście do zabawy drzemie w każdym z nas, warto po nie czasem sięgnąć. Malujmy więc, lepmy z masy solnej, modeliny, plasteliny a może trochę pomuzykujmy: zatańczmy, stwórzmy razem z dziećmi jakiś układ taneczny do ulubionej piosenki. Poczujmy się jak duże, małe dzieci...

4.Wspólne uprawianie sportów

Dzięki aktywności fizycznej utrzymujemy dobrą kondycję i sprawność naszego organizmu. Oprócz korzyści zdrowotnych, ważne jest przejmowanie przez nasze dzieci wzorców aktywnego spędzania wolnego czasu. Wspólne uprawianie sportów uczy dbania o kondycję, co przekłada się na profilaktykę wielu groźnych chorób np. otyłości wśród dzieci. Biegajmy więc, skaczmy, tańczmy, ruszajmy się w każdy możliwy sposób. Możemy zaprosić do tego inne znajome rodziny z dziećmi a wtedy frajda będzie jeszcze większa.

5.Spacery i wycieczki

Nasze dzieci codziennie poznają świat i chłoną wiele nowych informacji. Spacery i wycieczki są źródłem pozytywnego oddziaływania na ich rozwój. Oprócz tego, że dotlenimy nasz organizm, ruch i świeże powietrze dodadzą nam energii, poprawią nam samopoczucie i pogłębią więź z dzieckiem. Obserwowanie przyrody i szukanie nadchodzących pór roku ? bezcenne. Poznawanie nowych miejsc i zjawisk poszerza nasze intelektualne horyzonty. Mieszkamy w pięknym mieście, ale czy znamy jego najpiękniejsze zakątki? Może czas to zmienić.

6.Wspólne czytanie

     Czytanie rozwija wyobraźnię, otwiera świat nowych możliwości, wspiera twórcze myślenie i kreatywność. Jest okazją do wielu ciekawych rozmów, wyrażania własnego zdania i poglądów. Fajną sprawą jest też opowiadanie wymyślonych historii czy też wspólne tworzenie nowych, poprzez naprzemienne kończenie rozpoczętych zdań. Nie zapominajmy o pacynkach i ?skarpetkowych teatrzykach?.

Cudownej zabawy Państwu życzę i jeszcze cudowniejszych wspomnień!!!

Psycholog

Bożena Katarzyna Gruźdź

 

-= Powrót do strony głównej =-