Motto szkoły

"Nie zapomnij, szkoło, tej prawdy najprostszej, że dziecku trzeba miłości, miłości, miłości"

Kornel Makuszyńskii

Biblioteka szkolna - Lektury
Spis treści
Biblioteka szkolna
Nasze działania
Lektury
Zajęcia biblioteczne
Cała Polska czyta dzieciom
Przydatne strony w sieci
Gazetka
Wszystkie strony

 

 

Lektury Klasa I

 

H. Łochocka, Księżyc nad Warszawą.

M. Konopnicka, Na jagody.

M. Kownacka, Plastusiowy pamiętnik.

M. Jaworczakowa, Jacek, Wacek i Pankracek.

A. Bahdaj, Pilot i ja.

M. Konopnicka, Co słonko widziało?

D. Wawiłow, Wierszykarnia.

E. Szelburg - Zarembina, Najmilsi.

J. Tuwim, Wiersze dla dzieci.

J. Papuzińska, Nasza mama czarodziejka.

J. Porazińska, Psotki i śmieszki.

J. Duszyńska, Cudaczek wyśmiewaczek.

J. Grafowski, Czarna owieczka.

H. Januszewska, Kopciuszek.

W. Bełza, Kto ty jesteś? Polak mały!

Cz. Janczarski, Jak Wojtek został strażakiem.

J. Brzechwa, Brzechwa dzieciom.

 

Lektury Klasa II

 

biblioteka-grafika6

H. Ch. Andersen, Dziecię elfów.

A. i Cz. Centkiewiczowie, Zaczarowana zagroda.

G. Knutsson, Przygody Filonka Bezogonka.

J. Grabowski, Puc, Bursztyn i goście.

I. Kryłow, Bajki dla dzieci.

A. A. Milne, Kubuś Puchatek.

A. A. Milne. Chatka Puchatka.

H. Lifting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta.

M. Kruger, Karolcia.

E. Szelburg-Zarembina, Idzie niebo ciemną nocą.

J. Porazińska, Szewczyk Dratewka.

S. Michałkow, Nie płacz, koziołku.

Ch. Perrault, Bajki.

 

Lektury Klasa III

 

Cz. Centkiewicz, Anaruk, chłopiec z Grenlandii.

W. Chotomska, Dzieci pana Astronoma.

H. Ch. Andersen, Baśnie.

H. Kostyrko, Klechdy domowe. Podania i legendy polskie.

M. Kownacka, Kukuryku na ręczniku.

M. Kownacka, Kajtkowe przygody.

K. Makuszyński, Awantura o Basię.

A. Lindgren, Dzieci z Bullerbyn.

R. Pisarski, O psie, który jeździł koleją.

J. Ratajczak, Ziarenka maku.

S. Wortman, U złotego źródła. Baśnie polskie.

M. Jaworczakowa, Oto jest Kasia.

 

 

Lektury Klasa IV

 

Lektura obowiązkowa

1.    1. Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa

2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania {komiks}

3. René Goscinny, Jean - Jasques Sempé, Mikołajek {wybór opowiadań}

4. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz {opisy}

5. Joanna Olech, Dynastia Miziołków

6. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego

7. Wybrane podania i legendy polskie

8. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym : Charles Perrault , Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody

9. Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce

10. Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia

11. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

 

Lektura uzupełniająca

1. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy

2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść

3. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy

4. Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki

5. Selma   Lagerlöf, Cudowna podróż

6. Sat-Okh, Biały mustang

7. Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne. 

 


 

Lektury Klasa V

 

Lektura obowiązkowa

1. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa

2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)

3. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni

4. Bolesław Prus, Katarynka

5. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny

6. Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy

7. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu  i Eurydyce

8. Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne

9. Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

 

Lektura uzupełniająca

1. Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów

2. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo

3. Karol May, Winnetou

4. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść

5. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa

6. Bolesław Prus, Kamizelka

7. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant

8. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera

9. Wybór innych tekstów kultury.

 

 

Lektury Klasa VI

 

Lektura obowiązkowa

1. Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika

2. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

3. Ignacy Krasicki, wybrane bajki

4. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)

5. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem

6. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

7. Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

 

Lektura uzupełniająca

1. Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie

2. Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli

3. Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów

4. Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)

5. Kornel Makuszyński - wybrana powieść

6. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza

7. Alfred Szklarski, wybrana powieść

8. Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem

9. Wybór innych tekstów kultury.

 

Lektury Klasa VII

 

Lektura obowiązkowa

1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna

2. Aleksander Fredro, Zemsta

3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII

4. Ignacy Krasicki, Żona modna

5. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)

6. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik

7. Stefan Żeromski, Siłaczka

8. Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

 

Lektura uzupełniająca

1. Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna

2. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze

3. Helena Keller, Widzieć przez trzy dni

4. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów

5. Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty)

6. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy

7. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)

8. Wybór innych tekstów kultury.

 

Lektury Klasa VIII

Lektura obowiązkowa

1. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec

2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz

3. Juliusz Słowacki, Balladyna

4. Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę

5. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace

6. Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

 

Lektura uzupełniająca

1. Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach

2. Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)

3. Suzanne Collins, Igrzyska śmierci

4. Arkady Fiedler, Dywizjon 303

5. Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty)

6. Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 ? 5 IV 1945 (fragmenty)

7. Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym

8. E.-E. Schmitt, Oskar i pani Róża

9. Wybór innych utworów  tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.