Motto szkoły

"Nie zapomnij, szkoło, tej prawdy najprostszej, że dziecku trzeba miłości, miłości, miłości"

Kornel Makuszyńskii

Biblioteka szkolna - Zajęcia biblioteczne
Spis treści
Biblioteka szkolna
Nasze działania
Lektury
Zajęcia biblioteczne
Cała Polska czyta dzieciom
Przydatne strony w sieci
Gazetka
Wszystkie strony

 

 

Zajęcia biblioteczne:

 

 

 

Klub Przyjaciół Książki

Od kilku lat z aktywem bibliotecznym, do którego należą m.in. niektórzy łącznicy, tworzymy Klub Przyjaciół Książki. Ma on na celu rozwijanie zainteresowań i umiejętności uczniów, rozbudzanie czytelnictwa oraz pozyskanie jak największej grupy młodzieży do prac na rzecz propagowania czytelnictwa, włączenie jej w reklamę biblioteki na terenie szkoły, a także środowiska lokalnego.
Poprzez utworzenie wielu sekcji koło daje uczniom możliwość rozwijania swoich umiejętności i uzdolnień w różnych kierunkach. Dzięki pracy w grupie uczniowie uczą się współdziałania w zespole, podejmowania indywidualnych i grupowych decyzji, koleżeństwa.
Jest to propozycja dla uczniów z różnymi uzdolnieniami i predyspozycjami, często także dla tych, którzy nie potrafią znaleźć się w szkole. W zajęciach uczestniczą uczniowie z klas IV - VI. Część z nich pracuje w sekcji technicznej. Pomagają w takich pracach bibliotekarskich jak:

  • oprawa książek w folię,
  • naprawa książek starych i zniszczonych,
  • powielanie kart katalogowych
  • pomoc w utrzymaniu porządku na półkach w wypożyczalni i czytelni.

Zadaniem sekcji plastycznej jest wykonanie oprawy plastycznej i scenografii do imprez bibliotecznych, przedstawień, wystaw itp. Sekcja reklamy książki i biblioteki przygotowuje przedstawienia dla uczniów klas pierwszych z okazji pasowania, poleca koleżankom i kolegom ciekawe książki, zapoznaje z nowościami.

Klub przyjaciół książki: piątek 1045 - 1130 (sala 36 - biblioteka).

 

biblioteka-obraz3

 

 

Bajkoterapia

"Co przeszkadza dzieciom czuć się dobrze w grupie, bawić się, uczyć i rozwijać? Niepokój, lęk i niepewność, brak poczucia bezpieczeństwa i dostatecznego oparcia, którego dziecko potrzebuje od pierwszych chwil po urodzeniu. Jak my dorośli, rodzice, nauczyciele i wychowawcy możemy im pomóc? Z pewnością na wiele różnych sposobów, a jednym z nich jest czytanie odpowiednio dobranych bajek i rozmawianie z dziećmi na ich temat. Tym właśnie jest bajkoterapia." M. Molicka, Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii."

Zajęcia odbywają się w poniedziałki od godz. 8.50 do 9.40 w czytelni i przeznaczone są dla uczniów klas 0 - III uczęszczających do świetlicy szkolnej. Czytamy bajki relaksacyjne, psychoedukacyjne i psychoterapeutyczne, które mają na celu wpływać korzystnie na emocje dzieci, obniżać lęki, redukować napięcie emocjonalne i kreować emocje pozytywne.

Zajęcia bajkoterapeutyczne: poniedziałek 1345 - 1430 (sala 36 - biblioteka).

 

 

 

 

 

 

Koło origami

 

Zajęcia odbywają się w poniedziałki od godz. 8.00 do 8.45 w sali 33 i przeznaczone są dla uczniów klas IV - VI. Celem spotkań koła orgiami jest stworzenie warunków do rozwoju własnej inicjatywy twórczej i kreatywności oraz zręczności manualnej. Podczas składania papieru uczniowie nabywają wielu pozytywnych cech m.in.: uczenie się cierpliwości, solidnego wykonywania zadania, dokładności, rozwijają zdolność koncentracji i wyobraźni przestrzennej. Poza tym zajęcia origami stwarzają idealne warunki do wyciszenia i relaksu.

Zajęcia origami: wtorek 950 - 1035 (sala 4 czytelnia).

 

 

 

 

Bajkowe spotkania w zerówce

 

Jest to cykl spotkań literacko - plastycznych przeznaczonych dla uczniów oddziału "0". Zajęcia odbywają się w każdy piątek od godz. 10.50. Czytamy bajki, baśnie i wiersze różnych autorów. Dzieci słuchają także bajek muzycznych, rozwiązują zagadki i rebusy, grają w gry integrujące grupę. Po wysłuchaniu czytanych utworów dzieci wykonują prace plastyczne, które na koniec cyklu spotkań zbierane są do wielkiego albumu "Bajkowych spotkań", udostępnianego następnie do oglądania w bibliotece szkolnej.

Zajęcia "Bajkowe spotkania z zerówką": czwartek 800 - 845 (sala 4 - czytelnia).

 

 

 

 

 

 

Dobra książka, którą możemy czytać na głos,

przynosi radość dzieciom i dorosłym,

buduje pomost między pokoleniami.