Motto szkoły

"Nie zapomnij, szkoło, tej prawdy najprostszej, że dziecku trzeba miłości, miłości, miłości"

Kornel Makuszyńskii

psycholog-radzi
JAK KSZTAŁTOWAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI U SWOJEGO DZIECKA?

2014-11-12-poczucie-wartosci-dzieckaByć rodzicem to najtrudniejsza rola w życiu, a przy tym jakże odpowiedzialna. To właśnie my, rodzice, mamy największy wpływ na kształtowanie się poczucia wartości u naszych dzieci. I to od nas zależy, czy nasze dziecko będzie pewne siebie, samodzielne i zdolne do podejmowania własnych decyzji czy też niepewne własnej wartości, zakompleksione i niezdolne do wyrażania własnego zdania.
         Czym więc jest poczucie własnej wartości i co możemy zrobić, by wychować nasze dzieci na pełnowartościowych ludzi?
         Upraszczając odpowiedź na to pytanie: poczucie własnej wartości to wiara we własne siły, umiejętności i wiedzę, samoakceptacja i szacunek do samego siebie oraz przekonanie, że można na sobie polegać i ufać sobie. Ocena własnych zalet i wad musi być obiektywna, pozbawiona oczekiwania, że będziemy doskonali.
         Poczucie własnej wartości pozwala realnie i optymistycznie ocenić swoje szanse przed wykonaniem zadań, których się podejmujemy i nie zniechęcać się nieistotnymi niepowodzeniami, a tym samym osiągać w życiu sukcesy.
        Nasze poczucie wartości zależy często od tego, jak postrzegają nas inni ludzie. Jest niczym lustrzane odbicie, w którym każdy widzi, ile jest wart poprzez oczy i gesty innych ludzi, a przede wszystkim rodziców.

Więcej…
 
ZŁOŚĆ PIĘKNOŚCI SZKODZI

"Apteczka pierwszej pomocy" przy dziecięcych wybuchach złości.

 

Zlosc-pieknosci-szkodzi-1 " Złość piękności szkodzi" - tak głosi przysłowie, ale czy nasze dzieci przejmują się znaczeniem tych słów?     Raczej nie, a przynajmniej nie w takim stopniu jak osoby dorosłe.

Wszystkie emocje, które przeżywa dziecko są jednakowo ważne i konieczne do przeżycia - również złość. Tylko co zrobić, kiedy nasze dziecko wpada w złość: w sklepie osiedlowym, supermarkecie czy podczas wyjścia z odwiedzin u znajomych?

Typowa sytuacja w której dorośli bardzo często ustępują dzieciom, kształtując w nich jednocześnie niepożądane zachowania, wygląda następująco:

 Zaczniemy od klasycznego ABC zachowania:

 

Więcej…
 
CZY POTRAFIĘ ROZSĄDNIE USTALAĆ GRANICE W WYCHOWANIU MOJEGO DZIECKA

2014-03-18-Czy-potrafie-rozsadnie-ustalac-granice-resize

 

Kochamy nasze dzieci nad życie. Chcemy dla nich jak najlepiej. Jesteśmy w stanie zrobić wszystko, aby tylko były szczęśliwe. Często jednak trudno nam znaleźć równowagę między wychowaniem zbyt pobłażliwym i zbyt surowym. Stajemy przed wychowawczym dylematem. Jeśli będę zbyt pobłażliwa, wychowam "małego egoistę", skoncentrowanego głównie na sobie i swoich zachciankach, uzależnię moje dziecko od siebie, bądź sprawię, że będzie krążyło jak satelita wokół maminej spódnicy. Z kolei jeśli będę zbyt surowa i nadmiernie karząca, stosowana przeze mnie dyscyplina może sprawić, że wychowam "uległą istotę pozbawioną własnej tożsamości".

Więcej…
 
KILKA PROPOZYCJI NA WSPÓLNE SPĘDZENIE CZASU Z DZIECKIEM

    2014-02-19-psycholog-radzi-czas-wspolny   "Życie, zabiegane życie....", tak brzmią słowa jednej ze znanych polskich piosenek, jakże wymowne w czasach, w których żyjemy.

         Obecnie naszą największą bolączką jest chroniczny brak czasu. Czyż nie jest tak, że wstając rano, jesteśmy.... już spóźnieni? W natłoku obowiązków zarówno domowych, jak i zawodowych zapominamy o tym co najważniejsze - wspólnym spędzaniu czasu z naszymi dziećmi.

     Oto kilka propozycji, które warto wprowadzić w codzienne życie:

 

Więcej…