Nasze motto: "Człowiek jest wielkim nie przez to co posiada lecz przez to kim jest nie przez to, co ma lecz przez to, czym dzieli się z innymi"
Jan Paweł II
1. Idea wolontariatu:
- Podaruj drugiemu, to co bezcenne - swój uśmiech, życzliwość i czas.
- Ty również możesz być wspaniały i tworzyć lepszy świat .
Wolontariuszem może zostać niemal każdy. Nie liczy się tutaj płeć, rasa, narodowość, wyznanie czy przekonania polityczne. Wolontariusz nie musi mieć żadnych specjalnych kwalifikacji ani doświadczenia. Jedynymi kryteriami są tu silna motywacjai trochę wolnego czasu, który gotowi jesteśmy poświęcić innym.
Wielkim orędownikiem wolontariatu był Papież Jan Paweł II. Nazywał wolontariuszy "promieniami nadziei" i często wyrażał szczere uznanie dla ich poświęcenia ludziom chorym ,dzieciom, uchodźcom i wszystkim znajdującym się w trudnej sytuacji.
2. Cele wolontariatu:
- uwrażliwienie siebie na potrzeby innych,
- niesienie pomocy tam, gdzie jest ona upragniona,
- uwrażliwienie na różne obszary ludzkiej biedy,
- współpraca z organizacjami prowadzącymi działalność charytatywną
- włączenie się w akcje charytatywne,
- pomoc zwierzętom,
- podejmowanie własnych inicjatyw,
- poczucie wzajemnej współodpowiedzialności i zaufania,
- wzrost samodzielności działania i odpowiedzialności za nie,
- rozwijanie i doskonalenie własnych talentów,
- akcje na rzecz Caritasu
3. Koordynator. Beata Dorochowicz
4. Metody i formy realizacji - przykłady
- Organizowanie konkursów na terenie szkoły i w klasie
- Szkolna sprzedaż własnoręcznie wypieczonych ciast, celem zebrania pieniędzy dla dzieci z domów dziecka lub innych pomysłów zaakceptowanych przez wychowawcę i koordynatora
- Kiermasz podręczników, zbiórki przyborów szkolnych, odzieży i innych rzeczy wynikających z potrzeby drugiego
- Godzina dla Ciebie - organizacja w klasie wzajemnej pomocy w nauce
- Udział w ogólnopolskich akcjach charytatywnych: Góra Grosza,
- "Na ratunek dzieciom w Kongo"-Akcja UNICEF,
- Akcja Caritas, Pomóż i TY, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Niedziela Miłosierdzia,
- Jałmużna Wielkopostna, Kiermasze świąteczne i inne indywidualne akcje, wypływające z serca uczniów
- Organizowanie spotkań z dziećmi szkół specjalnych, spotkań sportowych, spotkań wigilijnych, jak również prowadzenie rozmów z młodzieżą w ich domach ,
- Pomoc w nauce, niesienie pomocy indywidualnej osobom starszym, w hospicjum, czytanie bajek dzieciom,
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
5 grudnia 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, które swoją obecnością zaszczycili - pan Dariusz Piontkowski - Minister Edukacji Narodowej i pani Beata Pietruszka - Podlaski Kurator Oświaty. Na początku pokazano film prezentujący działalność wolontariatu w SP 11 oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem "Serce za serce". Uczniowie kl. III c wspólnie z panią Patrycją Borys zaprezentowali piosenkę z repertuaru zespołu Mała orkiestra dni naszych pod tytułem ?Piosenka o pomaganiu?. Następnie przedstawiciele wolontariuszy przedstawili poszczególne stanowiska podsumowując swoją całoroczną aktywność. Na stanowisku pierwszym - pakowano zebrane maskotki, które zostaną przekazane uczniom klas pierwszych w ramach programu "Przyjaciel malucha". Na stanowisku drugim - podsumowano akcję "Podziel się ciepłem" - pakowano czapki, szaliki i rękawiczki dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Białostockiej. Na stanowisku trzecim ozdabiano i pakowano babeczki upieczone przez wolontariuszy. Słodkie upominki zostaną przekazane seniorom, podopiecznym Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nowogródzkiej w ramach szkolnej akcji "Słodycze dla seniorów". Na stanowisku czwartym przygotowywano kartki świąteczne, które zostaną przekazane Białostockiej Szkole Nowej Ewangelizacji w ramach akcji "Bożonarodzeniowy gest miłości" i trafią do pacjentów białostockich szpitali oraz hospicjum. Na stanowisku piątym wykonywano zakładki do zebranych przez wolontariuszy książek, które będą tworzyły Biblioteczkę Jedenastki. Na stanowisku szóstym pisano listy do chorych dzieci w ramach akcji "Marzycielska poczta", organizowanej przez Fundację Dobry Uczynek. Na stanowisku siódmym przygotowywano świąteczne ozdoby, które będą przekazane pacjentom Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Na stanowisku ósmym pakowano glicerynowe mydełka, które zostały własnoręcznie wykonane przez grupę wolontariuszy. Mydełka zostaną wręczone dzieciom z grupy Smoki z Przedszkola Samorządowego Nr 26 jako prezent mikołajkowy w ramach akcji "Mydełko dla przedszkolaka". Nasi goście bardzo chętnie włączyli się w wykonywanie prac na poszczególnych stanowiskach. Spotkanie upłynęło w przyjemnej atmosferze i dostarczyło wiele radości. Utwierdziło wszystkich zebranych, że każdy może pomagać.
Pani Beata Dorochowicz (opiekun szkolnego koła wolontariatu) i uczennica kl. VIb, Magda Sienkiewicz zostały wyróznione Medalem Diligentiae za działalność charytatywną (wrzesień 2012r.)
-= Powrót do strony głównej =-
|